Menu
Producten
Echte korting of nep? Black Friday 2026 bij PCBuildMate
Marktupdate

Echte Black Friday-korting herkennen: zo check je het in 2026

7 min lezen Beginner

Op Black Friday (vrijdag 27 november 2026) roept bijna elke webwinkel weer dat alles 30, 40 of 50 procent goedkoper is. Een echte Black Friday-korting is er alleen als de actieprijs lager is dan de laagste prijs van de 30 dagen ervoor; een percentage zegt niets zolang je niet weet waarmee het is vergeleken.

Over Black Friday 2025 hebben we geen cijfers; waarom, staat verderop.

Twijfel je over een deal? Check hem meteen

Typ de naam, het typenummer of de EAN. Je ziet direct de laagste prijs van de afgelopen 30 en 90 dagen en bij welke winkel hij nu het goedkoopst is.

Of bekijk de beste echte Black Friday-deals van vandaag

In het kort

Een korting is alleen echt als de actieprijs lager is dan de laagste prijs die de winkel de 30 dagen ervoor gebruikte (de regel van de ACM). Kijk voor de zekerheid ook naar het laagste punt van 90 dagen.

  • Een winkel mag alleen een van-prijs of kortingspercentage tonen over zijn eigen laagste prijs van de afgelopen 30 dagen.
  • Een prijs onder het 30-dagenpunt voldoet aan die regel, maar is nog geen recordprijs.
  • Met onze Black Friday-check zie je per product in één keer de laagste prijs van 30 en 90 dagen, bij alle winkels samen.
  • Onze eigen prijscheck is een andere, strengere toets dan de ACM-regel. Op 18 oktober 2026 stond 1.252 van de 23.249 producten die we beoordelen (5,4 procent) op de laagste prijs van 90 dagen en minstens 3 procent onder de gewone prijs. Per groep liep dat uiteen van 4,6 procent (pc-onderdelen) tot 8,1 procent (sim racing en gamestoelen).

De checklist met zeven vragen staat direct hieronder.

Inhoudsopgave

  1. Welke zeven vragen stel je voor je koopt?
  2. Hoe werkt de Black Friday-check van PCBuildMate?NIEUW
  3. Wat is een echte korting volgens de ACM?
  4. Hoe controleer je de laagste prijs van 30 en 90 dagen?
  5. Hoeveel producten staan nu op hun laagste prijs?
  6. Waarom ontbreken cijfers over Black Friday 2025?
  7. Wat publiceren we na Black Friday 2026?
  8. Zo meten wij

Welke zeven vragen stel je voor je koopt?

Deze vragen kosten een paar minuten en voorkomen dat je een gewone prijs voor een deal aanziet. De eerste twee zijn het belangrijkst.

  1. Wat was de laagste prijs van de laatste 30 dagen? Is de actieprijs niet lager, dan is het geen korting.
  2. Wat was het laagste punt van 90 dagen? Een prijs erboven is geen recordprijs.
  3. Hoeveel winkels hebben deze prijs? Bij één winkel is het aanbod vaak snel op of de prijs een vergissing.
  4. Is het precies hetzelfde model? Let op geheugenvarianten, tray tegenover boxed en andere uitvoeringen.
  5. Wat kost het per eenheid? Reken bij geheugen en opslag in euro per GB of TB.
  6. Wat zijn verzendkosten en levertijd? Een lage prijs zonder levering voor december is geen voordeel.
  7. Heb je het onderdeel echt nodig? Controleer eerst in de pc-samensteller of het in je build past.

Het 30- en 90-dagenpunt van elk product zie je in één keer met de Black Friday-check voor pc-onderdelen.

Hoe werkt de Black Friday-check van PCBuildMate?

We hebben de vragen hierboven in één pagina gegoten. Je typt een product en de check zet de prijs van vandaag naast wat het de afgelopen maanden echt kostte, bij alle winkels die we volgen. Zo ziet dat eruit:

pcbuildmate.nl/black-friday/
De Black Friday-check van PCBuildMate met een zoekopdracht naar de RTX 5070 Ti: zoekveld, prijsmeter en winkels123
De Black Friday-check op 18 oktober 2026, met de uitkomst voor de ASUS RTX 5070 Ti. Prijzen en oordelen veranderen dagelijks.
  1. 1Zoek op naam, typenummer of EAN. ‘5070ti’ en ‘RTX 5070 Ti’ vinden hetzelfde; met de EAN van de doos kom je direct bij het juiste product.
  2. 2Lees de prijsmeter. De punt staat waar de prijs van vandaag zit tussen de laagste en hoogste prijs van 90 dagen. Erboven staat in gewone woorden wat dat betekent, met datums: hier ‘€ 400 duurder dan deze maand’, want op 30 september was hij nog € 999.
  3. 3Kies je winkel. De winkels staan op prijs, met levertijd en verzendkosten erbij. Wij krijgen een kleine commissie als je via ons koopt; dat verandert de prijs en de volgorde niet.

Zonder zoekopdracht toont de pagina de beste echte deals van vandaag, per groep: pc-onderdelen, monitoren, randapparatuur, netwerk, opslag en stroom, en sim racing. Een product noemen we pas echte korting als het op de laagste prijs van 90 dagen staat en minstens 3 procent onder de gewone prijs. Volgen we een product korter dan 90 dagen, dan staat er ‘sinds we hem volgen’.

Zie je een deal in de winkel? Plak de productnaam of EAN in de check en je weet in tien seconden of het echt korting is.

Open de Black Friday-check

Wat is een echte korting volgens de ACM?

Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) mag een winkel zijn aanbiedingsprijs alleen vergelijken met de laagste prijs die hij zelf de afgelopen 30 dagen heeft gebruikt. De regel geldt sinds 1 januari 2023 voor alle vormen van van-voorprijzen, zoals doorgestreepte prijzen en kortingspercentages. In deze gids bedoelen we met echte korting de ACM-regel. Onze eigen prijscheck gebruikt dezelfde woorden voor een strengere toets; die lees je hieronder.

Het voorbeeld van de ACM maakt het concreet. Een winkel verhoogt een prijs van €50 naar €70 en start 25 dagen later een actie van 35 procent. De laagste prijs van de 30 dagen ervoor was €50, dus de korting telt over €50 en is dan slechts 9 procent.

De huidige uitleg van de ACM noemt drie uitzonderingen op die 30 dagen. Is een product korter dan 30 dagen op de markt, dan geldt de laagste prijs sinds het verscheen. Volgt er binnen drie maanden korting op korting, dan geldt de laagste prijs van de 30 dagen vóór de eerste aanbieding. Bij bederfelijke producten geldt de prijs vlak voor de korting; dat speelt bij pc-onderdelen niet.

Gebruikt een winkel woorden als adviesprijs of normale prijs en is dat niet zijn laagste prijs van 30 dagen, dan mag hij niet doen alsof er korting is. Doorstrepen of een percentage noemen mag dan niet.

De regel kijkt maar 30 dagen terug, en alleen naar de eigen prijzen van die winkel. Een prijs die aan de regel voldoet, kan dus nog steeds duurder zijn dan twee maanden geleden, of dan bij een andere winkel.

Hoe controleer je de laagste prijs van 30 en 90 dagen?

Je zoekt het prijsverloop van het exacte product op, bepaalt de laagste prijs van de laatste 30 en van de laatste 90 dagen en legt de actieprijs ernaast. Is de actieprijs niet lager dan het 30-dagenpunt, dan is het geen korting. Ligt hij wel lager maar niet onder het 90-dagenpunt, dan is het geen recordprijs.

Dat rekent onze prijscheck voor je uit. Als prijs telt per dag het laagste bedrag, zonder verzendkosten, bij een winkel die het product op voorraad heeft. Onze prijstrends rekenen een daling ook uit ten opzichte van de laagste prijs van 30 dagen.

Onze prijscheck is een andere toets dan de ACM-regel. Wij kijken 90 dagen terug en vergelijken de goedkoopste prijs op de markt, niet de prijzen van één winkel. De check dekt inmiddels onze hele catalogus: pc-onderdelen, monitoren, randapparatuur, netwerk, opslag en stroom, en sim racing, bij bekende Nederlandse webwinkels. Eerst bepalen we de gewone prijs: de lagere van de middelste dagprijs van de laatste 30 en van de laatste 90 dagen. Daarna krijgt elk product een van zes standen:

  1. Laagste prijs in 90 dagen. De prijs nu is gelijk aan of lager dan de laagste dagprijs van 90 dagen en minstens 3 procent onder de gewone prijs. Dit is wat onze check echte korting noemt. Volgen we een product korter dan 90 dagen, dan staat er ‘sinds we hem volgen’ in plaats van ‘90 dagen’.
  2. Laagste prijs van deze maand. De prijs nu is gelijk aan of lager dan de laagste dagprijs van 30 dagen en minstens 2 procent onder de gewone prijs. Dit telt niet als echte korting.
  3. Rond de gewone prijs. Tot 5 procent boven de gewone prijs of, als die lager is, boven de laagste prijs van de maand. Eerlijk, maar geen aanbieding.
  4. Iets duurder. Tussen 5 en 10 procent boven dat punt.
  5. Duurder. Meer dan 10 procent erboven. We noemen het bedrag in euro.
  6. Te nieuw. Minder dan 30 dagen prijshistorie, dus geen oordeel.

Een prijs krijgt alleen een oordeel als hij eerlijk te vergelijken is. Daarom gelden deze regels:

  • We vergelijken artikelprijzen zonder verzendkosten, vandaag en in het verleden. Verzendkosten staan apart bij de winkel.
  • We zeggen alleen ‘laagste prijs in 90 dagen’ als we het product minstens 90 dagen volgen en op minstens 80 procent van die dagen een prijs hebben.
  • Als gewone prijs nemen we de lagere van de twee middelste dagprijzen. Een prijs die winkels vlak voor een actie hebben verhoogd, laat ons zo niet gunstiger lijken.
  • We geven alleen een oordeel als we de laagste prijs van vandaag in de afgelopen 24 uur hebben gezien.
  • Was er in onze eigen gegevens van die 90 dagen een lagere dagprijs, ook een die we als vergissing van één winkel buiten de gewone prijs houden, dan zeggen we dat en noemen we de prijs niet de laagste.

Zie de uitkomst als richtlijn voor jou als koper, niet als juridisch oordeel over een winkel. Hoe dat per product uitpakt, zie je op de Black Friday-pagina.

Hoeveel producten staan nu op hun laagste prijs?

Op 18 oktober 2026 beoordeelden we 23.249 producten in vijf groepen. 1.252 daarvan (5,4 procent) had de uitkomst Laagste prijs in 90 dagen en dus echte korting volgens onze check. Het aandeel is het hoogst bij sim racing en gamestoelen (8,1 procent) en het laagst bij pc-onderdelen (4,6 procent).

De tabel toont per groep de producten die we kunnen beoordelen: minstens 30 dagen prijshistorie en een laagste prijs die we in de afgelopen 24 uur zagen. Producten die te nieuw zijn, te weinig dagprijzen hebben of een verouderde prijs, staan er niet in.

GroepBeoordeeldLaagste prijs in 90 dagenAandeel
Pc-onderdelen10.8184974,6%
Monitoren2.6161867,1%
Randapparatuur5.7923476%
Netwerk, opslag en stroom3.5901875,2%
Sim racing en gamestoelen433358,1%
Samen23.2491.2525,4%

Bron: PCBuildMate-prijsdata, gemeten op 18 oktober 2026 (de uitkomst van onze Black Friday-check op die dag). De aantallen veranderen met de prijzen; dit is een momentopname. Een product kan op zijn laagste prijs staan zonder deze uitkomst te krijgen: dan ligt de prijs minder dan 3 procent onder de gewone prijs, verkoopt maar één winkel hem, of was er in onze gegevens van die 90 dagen een lagere dagprijs. Producten die we korter dan 90 dagen volgen, tellen mee als hun prijs de laagste is sinds we ze volgen.

Kijk bij videokaarten, geheugen en opslag dus naar het prijsverloop, niet naar het percentage op de sticker.

Waarom ontbreken cijfers over Black Friday 2025?

Onze prijshistorie begint op 8 september 2025, maar heeft een gat. Er zijn metingen van 8 tot en met 17 september, van 2 oktober en van 3 december 2025. Van 3 oktober tot en met 2 december 2025 staat vrijwel niets in de database (peildatum 18 oktober 2026).

Black Friday 2025 viel in dat gat. We kunnen daarom niet laten zien hoeveel kortingen vorig jaar echt waren, en we schatten of verzinnen niets.

Wat publiceren we na Black Friday 2026?

We meten Black Friday niet apart. Onze database legt sinds 8 september 2025 elke wijziging van prijs of voorraad per winkelaanbod vast, dus we kunnen achteraf per dag uitrekenen hoe de prijs van elk product liep, ook van 20 november tot en met 2 december 2026. Dat werkt alleen als er in die weken ook metingen binnenkomen; in het gat van vorig jaar was dat niet zo.

Uiterlijk 7 dagen na 30 november publiceren we in een tweede artikel hoeveel van de aanbiedingen echt een korting waren. We gebruiken dezelfde methode als hierboven en vermelden eerst of er in die periode gaten in de data zitten. Zitten die erin, dan staat dat bovenaan.

Zo meten wij

De cijfers komen uit onze eigen prijsdatabase met winkelaanbiedingen van bekende Nederlandse webwinkels (gemeten op 18 oktober 2026). Een aanbod telt mee als het op voorraad is en een prijs boven nul heeft, en een prijs beoordelen we alleen als we hem in de afgelopen 24 uur hebben gezien. Per product nemen we per dag het laagste bedrag. Een prijs onder 60 procent van het gebruikelijke niveau beoordelen we niet, omdat dat meestal een invoerfout of een bundel is. Een dagprijs die ver onder zijn omgeving ligt, van één winkel komt en de volgende dag weer weg is, laten we weg bij de gewone prijs en de prijsmeter, maar niet bij de toets of een prijs echt de laagste is.

Wij kopen of testen niets en oordelen niet over één winkel. De check kent geen verzendkosten (we vergelijken artikelprijzen), geen kortingscodes in de winkelmand en geen winkels die we niet volgen. Deze tekst is met hulp van AI geschreven; de cijfers komen rechtstreeks uit onze prijsdatabase. Meer over onze aanpak lees je bij hoe wij onderzoek doen.

Stefan
Geschreven doorStefanOprichter van PCBuildMate
Gaming PC'sVideokaartenProcessors

Hoi, ik ben Stefan, hoofdontwikkelaar van PCBuildMate. Ik bouw al meer dan zeven jaar pc's, vooral gaming-builds in elke prijsklasse. Bij elke nieuwe build zocht ik alle Nederlandse webshops met...

Alle gidsen van Stefan →

Veelgestelde vragen over echte kortingen

Wanneer is Black Friday in 2026?

Black Friday valt in 2026 op vrijdag 27 november, de dag na de vierde donderdag van november. Cyber Monday is dan maandag 30 november. Veel winkels beginnen weken eerder met acties, dus noteer de prijs van je product al in oktober om later te kunnen vergelijken.

Hoe zie ik of een Black Friday-deal echt is?

Zoek het prijsverloop van het exacte product op en kijk naar de laagste prijs van de afgelopen 30 en 90 dagen. Is de actieprijs niet lager dan het punt van 30 dagen, dan is het geen korting. Ligt hij niet onder het punt van 90 dagen, dan is het geen recordprijs.

Mag een winkel een hogere van-prijs doorstrepen dan de laagste prijs van 30 dagen?

Nee. Volgens de ACM mag een winkel een aanbieding alleen vergelijken met de laagste prijs die hij zelf de afgelopen 30 dagen gebruikte. Noemt hij een adviesprijs of normale prijs die hoger is, dan mag hij die niet doorstrepen of er een kortingspercentage bij zetten.

Waarom heeft PCBuildMate geen cijfers over Black Friday 2025?

Onze prijshistorie begint op 8 september 2025 en bevat vrijwel niets van 3 oktober tot en met 2 december 2025. Black Friday 2025 viel in dat gat, en voorbeelden van vorig jaar zouden we moeten schatten.

Wanneer publiceert PCBuildMate de uitkomst van Black Friday 2026?

Uiterlijk 7 dagen na 30 november verschijnt een tweede artikel met hoeveel aanbiedingen echt een korting waren. We rekenen dat achteraf uit onze prijshistorie, met dezelfde methode als in deze gids. Zitten er gaten in de data, dan melden we dat bovenaan het artikel.